Zbierają środki na meczet w Warszawie. W tle kontrowersyjny islamski kaznodzieja
Muzułmańska Fundacja na rzecz Edukacji i Integracji gromadzi pieniądze na budowę nowego kompleksu w Warszawie, w skład którego miałyby wejść: przedszkole i szkoła, sala modlitewna, sale konferencyjne oraz Polski urząd ds. Koranu – podaje portal warszawa.naszemiasto.pl. Obiekt miałby powstać na Ochocie przy ul. Zadumanej. Funkcję meczetu pełniłby jedynie w piątki przez dwie godz. W stolicy są dwa meczety: na ul. Wiertniczej w Wilanowie i przy ul. Bohaterów Września na Ochocie.
Na profilu fundacji pojawiło się nagranie. – Wasi braci i siostry z Polski, z Muzułmańskiej Fundacji Edukacji i Integracji, chcą zbudować w stolicy w Warszawie wielki meczet, szkołę, przedszkole, siedzibę władz koranicznych i centrum Da'wah. Ma się tam znaleźć również muzeum, żeby zaprezentować nauki islamu nowym wyznawcom – powiedział dr Amjad Qourshah. Meczet ma pomieścić co najmniej tysiąc osób – poinformowała „Gazeta Wyborcza”.
W Warszawie powstanie kolejny meczet? Mieszkańcy dzielnicy mają obawy
Z końcem Ramadanu zdemontowano namiot, który – jak relacjonowała burmistrz Ochoty Dorota Stegienka – powstał na początku marca bez zgody, a modlili się w nim muzułmanie. Do urzędu dzielnicy wpłynął wniosek o wydanie zgody na mniejszy, ale wydano decyzję odmowną. Plan miejscowy dopuszcza tam bowiem budowę obiektów usługowych czy miejsca kultu religijnego. Obawy mieli mieszkańcy, ale te miały dotyczyć jedynie parkowania na małej ulicy.
Kontrowersje budzi też osoba dr. Qourshaha. W 2016 roku zatrzymały go jordańskie służby na podstawie prawa antyterrorystycznego. Zarzucono mu, że w dwa lata wcześniej krytycznie wypowiadał się na temat władz Jordanii, które zdecydowały się dołączyć do koalicji walczącej z Państwem Islamskim.
Kim jest dr Amjad Qourshah?
Dr Qourshah podkreślał, że to „nie jest ich wojna”. Mówił, że ataki terrorystyczne w Jordanii przeprowadziło CIA, a członków terrorystycznej organizacji będącej odłamem Al-Ka’idy nazwał „braćmi”. Jordański wykładowca prawa islamskiego domagał się także noszenia hidżab przez kobiety i chciał odwołania festiwali, gdzie razem bawili się mężczyźni i kobiety.
Ohmad Omar Hasan Alattal z zarządu Muzułmańskiej Fundacji Edukacji i Integracji zapewniał, że dr Qourshah jest popularny w świecie muzułmańskim, a ich współpraca ograniczyła się jedynie do nagrania filmu promującego zbiórkę. Budowa meczetu ma być planem na 10 lat, a przy Zadumanej ma powstać małe Muzułmańskie Centrum Edukacji i Integracji. Na razie fundacja zebrała pół miliona, a potrzebne jest drugie tyle.